L-karnitin

L-karnitin je přirozená látka příbuzná vitaminům (vitamin BT), která se významně podílí na spalování tuků v buňce za vzniku energie, potřebné pro všechny důležité životní pochody, včetně činnosti svalů a srdce. Jeho hlavní funkcí v organizmu je transport mastných kyselin (složky tuků) do buněčných organel (mitochondrií), kde se spalují za vzniku adenosintrifosfátu (ATP). Ten je zdrojem energie pro kosterní svaly, srdeční sval a většinu metabolických pochodů.

L-karnitin se v těle syntetizuje pouze v játrech, v ledvinách a v mozku, nikoliv v kosterních svalech a v srdci. Oba tyto důležité orgány si potřebný karnitin získávají resorpcí z krve. Lidský organizmus si dovede vytvořit pouze část potřebného karnitinu, zbytek je třeba dodávat potravou nebo formou potravinového doplňku. Tím je obvykle čistý L-karnitin ve formě soli s kyselinou vinou (L-karnitin tartarát).

Potřeba doplňovat L-karnitin potravinovými doplňky (suplementy) je dána jeho obsahem v běžné stravě. Obecně bude tato potřeba relativně nízká u osob konzumujících červená masa s vysokým obsahem karnitinu (skopové a hovězí), naopak s vysokou spotřebou by měli počítat vegetariáni. Tak např. 100 g skopového masa obsahuje 210 mg, hovězího 60 mg, kuřecího pouze 7 mg L-karnitinu, zatímco v zelenině a v ovoci karnitin nebyl nalezen. Denní přísun karnitinu by měl být kolem 500 mg.

 

Hledejte výrobky s L-karnitinem našem e-shopu:

L-Karnitin

L-Karnitin Plus

 


 

© SALVEA s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Shop + CMS by
Gramonet
WebDesign by
Heaven Design